aparat3 - Czym jest aparat słuchowy

Czym jest aparat słuchowy ?

Aparaty słuchowe są to niewielkie urządzenia wzmacniające i odpowiednio do wady słuchu korygujące dźwięki w zakresie częstotliwości akustycznych.
Współczesny aparat słuchowy składa się z mikrofonu (lub zespołu mikrofonów), cyfrowego procesora i miniaturowego głośnika. Mikrofon jest „uchem” aparatu słuchowego – to on przetwarza dźwięki na prąd elektryczny, który przesłany do procesora zostaje odpowiednio zmodyfikowany i dalej przekazany do głośnika. Głośnik z powrotem zamienia sygnał elektryczny na dźwięk, który trafia do osłabionego ucha.

Aparat słuchowy powinien być dobrze dostrojony

Nasza obecna wiedza o procesie słyszenia pozwala wyjaśnić dlaczego wielu ludzi nie jest zadowolonych ze starszej generacji aparatów słuchowych. Nie wystarcza samo wzmocnienie dźwięku, aby skutecznie pomóc osobie słabosłyszącej. Odbiorcze wady słuchu oprócz wzmocnienia wymagają również skorygowania charakterystyki częstotliwościowej, zmniejszenia dynamiki sygnału bez utraty zawartej w nim informacji, zmniejszenia wpływu hałasu na zrozumienie mowy. Choćby częściowe rozwiązanie tych problemów wymaga stosowania bardzo złożonych układów regulacyjnych.

Takie możliwości oferuje dominująca we współczesnej elektronice technologia cyfrowa , stąd też zdecydowana większość dostępnych aparatów słuchowych to właśnie rozwiązania cyfrowe. Wszystkie mają możliwość dokładnego ustawiania dla indywidualnych potrzeb użytkownika, przede wszystkim dzięki programowaniu komputerowemu. Dostępne są w nich róże rodzaje automatycznej regulacji wzmocnienia, możliwość wyboru programów słyszenia właściwych dla określonych środowisk akustycznych (cisza, hałas, muzyka itp.), układy wykrywania mowy i systemy kierunkowe do poprawy rozumienia w hałasie, oraz szereg innych udogodnień. Urządzenia z najbardziej zaawansowanymi, kilkunastokanałowymi strategiami przetwarzania dźwięku są nawet kilka razy droższe od najprostszych, dwukanałowych. Jednak nawet stosunkowo tanie, podstawowe aparaty cyfrowe mają możliwości nieosiągalne w produkowanych dawniej aparatach analogowych.
Skoro więc tańsze aparaty są bardzo dobre czy warto inwestować w te najdroższe?

rozmowa 300x178 - Czym jest aparat słuchowy
Na to pytanie odpowiedź najlepiej uzyskać w trakcie rozmowy z protetykiem słuchu. Można jednak przyjąć założenie, że droższe urządzenia:

  • zapewnią większy komfort używania
  • bardziej naturalne brzmienie dźwięku 
  • co najważniejsze, wysoką skuteczność w hałasie

Warto więc osobom aktywnym, pracującym zawodowo w trudnych akustycznie warunkach, uczącym się polecać jak najnowocześniejsze, a więc droższe rozwiązania.