Poniżej  krótki opis działania narządu słuchu:

ucho srod - Jak słyszymyUcho zewnętrzne: Składa się z małżowiny usznej zbierającej dźwięki z otoczenia i kanału słuchowego, którym przekazywane są one dalej.

Ucho środkowe: Dźwięki w postaci fal akustycznych wprawiają w drgania błonę bębenkową oraz połączone z nią trzy małe kosteczki słuchowe (młoteczek, kowadełko i strzemiączko), które przekazują dźwięki do ucha wewnętrznego.

Ucho wewnętrzne: Wewnątrz niego znajduje się ślimak, w którym złożony system komórek rzęskowych zamienia drgania w impulsy elektryczne, a następnie przekazuje je do mózgu, gdzie rozpoznawane są jako dźwięk.

Na świecie coraz  więcej osób ma problemy ze słyszeniem. Słuch pogarsza się przeważnie przez długi czas stopniowo i w początkowej fazie trudno jest zauważyć, że słyszymy gorzej.

To domownicy pierwsi a nie my  zwracają uwagę na zbyt głośno nastawiony telewizor i zbyt głośną mowę. Przestajemy słyszeć dźwięki wokól, zaczynamy mieć problemy ze zrozumieniem mowy. To są oznaki pojawienia sie podstępnej choroby zwanej niedosłuchem. Wtedy należy udać się do gabinetu protetyki słuchu w celu przeprowadzenia profesjonalnego badania słuchu.

Kiedy zajdzie potrzeba zastosowania aparatu słuchowego, nie należy bać się tego urządzenia. Gdy jest ono właściwie dobrane i odpowiednio dopasowane staje się niezastąpionym.        

Aby protetyk słuchu mógł wybrać odpowiedni aparat słuchowy i zaprotezować właściwe ucho musi wziąć pod uwagę szereg czynników. Poza technicznymi przesłankami przy wyborze odpowiedniego aparatu słuchowego bierzemy pod uwagę priorytety wysuwane przez naszych klientów np. wielkość aparatu, kolor, łatwość obsługi, cenę…

Dziś możemy proponować naszym pacjentom praktycznie niewidoczne, komfortowe aparaty słuchowe i systemy wspomagające słyszenie.

Postęp w dziedzinie aparatów słuchowych jest olbrzymi. Na rynku dostępnych jest kilkaset rożnych typów aparatów od najprostszych do najbardziej zaawansowanych aparatów cyfrowych. Dziś aparaty słuchowe są na tyle inteligentne, że rozpoznają sytuacje akustyczne i dopasowują automatycznie szereg systemów, po to aby osiągnąć najlepsze zrozumienie mowy i komfort użytkowania